Jak rozpoznać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - sprawdzone metody
Jak rozpoznać dokumenty kolekcjonerskie na poliwęglanie - sprawdzone metody
Blog Article
Od kilkunastu lat firmy wytwarzające dokumenty kolekcjonerskie opinie mają zróżnicowane, nie mniej jednak tego typu produkty stale cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Te najlepsze firmy używają poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, posiadają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbami OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Niestety, jak w każdej branży, istnieją producenci którzy usiłują oferować kiepskie produkty za wygórowane ceny. Dlatego koniecznie warto sprawdzać opinie przed zakupem i wybierać renomowane firmy z pozytywnymi recenzjami.
Profesjonalne firmy stosują poliwęglan - ten sam materiał, z którego robione są prawdziwe dokumenty. Dokumenty wykonane są na poliwęglanu, czyli oryginalnym materiale z którego wytwarza się prawdziwe dokumenty. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest sztywniejszy od standardowego PCV, trudniej się wygina, mniej wrażliwy na zimno.
Wszystkie dane osobowe na dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być robione za pomocą grawerowania laserowego, a nie typowego druku. Dokumenty zrobione z PCV są mniej kosztowne, ale ich standard jest o wiele słabsza.
dowód osobisty kolekcjonerski
Grawerowanie laserowe powoduje lekką wypukłość tekstu, którą da się poczuć opuszkami palców. Solidny dokument kolekcjonerski musi mieć: Grawerowanie laserowe danych. Autentyczne dokumenty identyfikacyjne zawierają elementy zauważalne wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampką, muszą ujawnić się inne elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niewidoczne w zwykłym świetle.
W funkcji od typu dokumentu mogą to być: "Tarka" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imię i nazwisko, Relief na elementach graficznych. Solidny dowód kolekcjonerski ma mieć: Elementy wyczuwalne (np. tłoczenie na miniaturze zdjęcia). Do najważniejszych zabezpieczeń tego rodzaju zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w zależności od kąta widzenia. Kinegram - hologramowy element bezpieczeństwa, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - modyfikowalne laserowo obrazy, Relief - odczuwalne dotykiem zagłębienia lub wypukłości. W premium dokumentach kolekcjonerskich odzwierciedlenie kolorów powinno wynosić niemal 100% kompatybilności z oryginałem. Tanie falsyfikaty albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on wyprodukowany niedbale.
W krajowym prawie jazdy czy dowodzie osobistym specjalnym elementem jest okienko posiadające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. Super interesująca rzecz i trudna do podrobienia! Dobrej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko kolekcja osobnych zabezpieczeń, ale ich zgrana kompozycja. Elementy zazwyczaj mówią lepiej niż opis na stronie. Ten aspekt jest specjalnie ważny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które powinny mieć prawidłową wagę papieru i wytrzymałość okładki.
Topowe firmy dają przesłanie zdjęć zrobionego dokumentu przed dostawą. Jak zauważamy w materiale analitycznym: "Kolejnym plusem jest możliwość otrzymania fotografii zrobionego dokumentu przed przesyłką." Nabywaj TYLKO od oferentów, którzy dają ci szansę obejrzenia dokumentu przed wysyłką! Dlatego koniecznie warto zainwestować w produkt od renomowanego producenta, który troszczy się o szczegóły i stosuje profesjonalne technologie wytwarzania.